image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

gebelikte beslenmeGebelikte beslenme annenin ve çocuğun sağlığını korumak ve bebeğin büyüme ve gelişmesinin sağlanması için uygulanan diyet planına denir.

Hamilelik dönemi anne ve bebek sağlığı için çok önem verilen bir dönemdir. Çünkü gebe bir kadının beslenmesi ile anne karnındaki bebeğin sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Hem anne sağlığı hem de bebek gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel olarak büyümesi ve gelişmesi annenin gebeliği süresince yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür.

Bu dönemde bebek sağlığını etkileyen bir çok etmen vardır: kadının gebelik sayısı, son iki gebelik arasında süre, annenin yaşı , kronik rahatsızlıklar , ilaç kullanımı ve en mühim olanı beslenmedir. Anne bu dönemde beslenmesine çok dikkat etmelidir. Her besinden yeterli miktarda almalıdır. Yeterli olan ağırlık kazanımına dikkat etmeli yani ne çok fazla kilo almalı ne de yetersiz kilo almamalıdır. Ülkemizde birçok kişi gebelik dönemindeki yetersiz beslenme alışkanlıklarından çok fazla etkilenmektedir. Gebelikte beslenme sorunlarının başlıca nedenlerinden birkaçı gebelik sürecinin öneminin kavranamaması, ek alımının artmasını gerektiğini göz ardı etmek ve maddi yetersizlikler yüzünden yanlış ve az beslenmektir.


Paylaş