FİBROMİYALJİ VE BESLENME TEDAVİSİ

seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
FİBROMİYALJİ VE BESLENME TEDAVİSİ

FİBROMİYALJİ NEDİR?

Fibromiyalji (FM), etiyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte vücutta genel hassasiyet ile birlikte kaslar ve kemiklerde yaygın ağrı, depresyon hali, yorgunluk, bilişsel fonksiyonlarda bozulma ve uyku bozuklukları gibi semptomları olan, hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik bir hastalıktır.

Kesin bir tedavisi bulunmayan fibromiyalji hastalığının teşhisi zor konulmaktadır. Tedavi sürecinde hastalık semptomlarını azaltmak, yaşam tarzı değişikliğine gitmek ve kişinin yaşam kalitesini artırmak tıbbi beslenme tedavisinin temel amaçlarındandır.

Fibromiyalji tanısı alan hastalarda sıklıkla romatoid artrit, spastik kolon, baş ağrısı, anksiyete bozukluğu ve sistemik lupus gibi hastalıklar eşlik ettiği görülmüştür.

Yapılan çalışmalarda fibromiyalji hastalığı bulunan kişilerin fibromiyalji tanısı almayan bireylere oranla beden kütle indeksinin yüksek olduğu ve metabolik sendrom açısından risk grubu içerisinde yer aldıkları görülmüştür. Bu nedenle fibromiyalji hastalarında yaşam tarzı değişikliği ve beslenme eğitimi büyük önem taşımaktadır.

Fibromiyalji hastalarının hipotiroidi tanısı alması durumunda semtomların daha belirgin olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür. Bu nedenle bu kişilerde iyot eksikliğinin önlenmesi önem taşımaktadır.

FİBROMİYALJİDE BESLENME

Fibromiyaljide (FM) oksidatif stres büyük rol oynamaktadır. Oksidatif stresi azaltmak için antioksidan içeriği yüksek besinleri diyete eklemek gerekmektedir. C vitamini içeren besinler oksidatif stresin azaltılmasında etkilidir. C vitamini içeren meyvelerden günde 2-3 porsiyon tüketilmeli ve diyette marul, maydanoz, dereotu gibi yeşilliklere yer verilmelidir. Aynı zamanda kırmızı-mor meyvelerin de antioksidan içeriği yüksektir.

Akdeniz tipi beslenme tedavide en etkin beslenme modelidir. Kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalı, haftada 1-2 kez balık tüketilmeli ve zeytinyağı, yağlı tohumlar gibi bitkisel yağ kaynakları tercih edilmelidir.

Paketli gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Mono sodyum glutamat(MSG) ve yapay tatlandırıcı olan aspartamın yüksek miktarda tüketilmesinin sinir sistemi üzerine zararlı etkileri bulunmaktadır.

Artan BKİ fibromiyalji semptomlarını artırmaktadır. Bu nedenle tıbbi beslenme tedavisinde öncelik bireyi ideal kilo aralığına ulaştırmak olmalıdır.

Selenyum, magnezyum ve çinko gibi antioksidan mikrobesin öğeleri diyete eklenmelidir.

Fibromiyalji tanısı alan bireylerin beslenme tedavisinde demir seviyeleri, tiroid fonksiyonları ve D vitamini düzeyleri kontrol edilmelidir. D vitamini düzeylerinin düşük olması halinde semptomların arttığı ve depresyon görülme oranının arttığı bilinmektedir.

Fibromiyalji hastalığında ilaç tedavisi, fiziksel aktivite, beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişikliği birlikte takip edilmelidir.

Yorumlar kapatıldı.