Obezite Cerrahisi Sonrası Gebelik

seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
Obezite Cerrahisi Sonrası Gebelik

Bebeğin anne karnındaki gelişiminin annenin sağlığı ile doğrudan doğruya ilişkisi vardır. Günümüzde gebeliklerin % 50 si plansız gelişmektedir.

Yapılan araştırmalarda obez kadınlarda gebe kalma oranının normal kilolu kadınlara oranla çok daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Obez kadınlardaki bu durum polikistik over de dahil olmak üzere fazla kilonun sebep olduğu bir çok hormonal bozukluğa bağlıdır. Obezite azaldıkça doğurganlık artacaktır.

Obezite ameliyatlarından sonra kadınların gebe kalmaları oldukça hassas bir konudur. Ameliyattan sonra ilk 1-2 ay boyunca kadın hızla kilo kaybetmektedir. Bu durumda gebelik oldukça sıkıntılı bir sürece sebebiyet verebilmektedir. Bu dönemde kadın kendi vücudunu  dengeye sokmaya ve beslenme biçimi oluşturmaya çalışmaktadır. Vücudun kendisini onarması ve yeniden yapılandırabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Hızlı kilo verme sürecinde ve ameliyatlardan sonra en az 18 – 24 ay sonrasına kadar gebeliği önleyici tedbirler almalı, ideal kiloya ulaşana kadar gebelik ertelenmelidir.

Obezite cerrahisinden 1.5 – 2 yıl sonra kadın planlı bir gebelik düşünmelidir. Gebeliği planlarken mutlaka sıkı bir sağlık taramasından geçmeli ve ihtiyacına göre bazı vitamin, mineral takviyeleri (Folik asit, B 12, D Vit, Demir, Calsiyum vb.) gebelik öncesi ve sonrasında titizlikle kullanmalıdırlar. Gebelik sürecinde yeterli ve dengeli beslenme için diyetisyeninizden mutlaka destek almalısınız.

Yorumlar kapatıldı.