Obezite Cerrahisi Sonrası Kabızlık

seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
Obezite Cerrahisi Sonrası Kabızlık

Obezite cerrahisi sonrasında kabızlık, sindirim sisteminin değişmesine bağlı olarak sıklıkla görülen bir sorundur. Tedavi edilmeyen kabızlık kötü ağız kokusu, bulantı ve yemeye karşı isteksizlik, gaita taşlaşması, ıkınmaya bağlı kanama gibi yan etkilere yol açabilir.

Kabızlığın en önemli nedenleri arasında yetersiz su alımı, yetersiz lif tüketimi, yeterli miktarda besin alınmaması, yetersiz egzersiz, stres ve ameliyat sonrası kullanılan  bazı ilaçlar sayılabilir. Alınan multivitaminlerdeki demir ve kalsiyum da kabızlığa sebebiyet verebilir. Benzer şekilde bazı kişilerde protein tozlarının da benzer yan etkisi olabilir.

Bu tablonun gelişmesinde özellikle bariatrik cerrahi sonrası ilk bir ay boyunca lifli gıdalardan yetersiz beslenmenin etkisi büyüktür.

Kabızlık kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi aynı zamanda bireyi oldukça huzursuz etmektedir. Ciddi bir karın ağrısı, huzursuzluk, baş ağrısı, makata yapılan basınçla şiddetli ağrılar, ileri düzeyde makkatta kanama ve konsantrasyon bozukluğuna neden olabilmektedir.

PEKİ KABIZLIĞI NASIL ÖNLERİZ?

-Bağırsak florasını düzenleyici prebiyotikler ve probiyotikler kullanılabilir. En doğal probiyotik KEFİR dir. Kefir  bağırsak florasını düzenleyebilmesi ile birlikte aynı zamanda günlük protein gereksiniminin karşılanmasına katkı sağlar.

  • Sabahları kalkar kalkmaz aç karına ılık su tüketilmelidir.
  • Su tüketimi günlük minimum 2 litre ve üzeri olmalıdır.
  • Kabızlığa neden olan şeftali, kızılcık,pirinç,  muz, patates v.b gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Küçük ve düzenli yürüyüşler yapılmalıdır.
  • Kuru kayısı, kuru erik kompostosu ve/veya blenderize edilmiş marmelatlar, işlenmemiş kepeğin öğünlere eklenmesi gibi bağırsak hareketlerini arttırmaya yardımcı besinler tüketilmelidir.
  • Her gün düzenli bir şekilde  aynı saate tuvalet ihtiyacını karşılamak için ayrıca zaman ayrılmalıdır.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemlerinin devam etmesi halinde doktorunuz ile irtibata geçilmelidir.

Bir cevap yazın