Obezite Cerrahisi Sonrası Kafein Alımı

seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
Obezite Cerrahisi Sonrası Kafein Alımı

Kafein dünyada 50’den fazla bitkide bulunan , en yaygın kullanılan aktif bir kimyasal bileşiktir. Kafeinin en bilinen kaynakları; kakao, çay yaprakları, kahve ve  çikolata ile kola tohumları olarak sayılabilir. Kahve, çaya göre % 50-70 oranında daha fazla kafein içermektedir.

İçeceğin renginin koyulaşmasıyla kafein oranın doğrusal artışı gibi bir durum söz konusu değildir. Örneğin kahve çekirdeği kavruldukça kafein miktarı azalırken, yeşil çay en fazla kafein içeren çaylardan biridir.

Aynı zamanda enerji içeceklerinin büyük bir kısmı da yüksek miktarlarda kafein içermektedir. Çikolata da bileşiminde kafein bulundurmakta  ancak uyarıcı etkisini kafeinden değil teobromin ve teofilinden almaktadır. 

 Kafeinin normal bir tarafından günlük alınması gereken miktarı 300 miligramdır.( 3-5 küçük fincan).Operasyon sonrası  ilk üç-altı aylık süreçte  kafein tüketimi kısıtlanmalıdır. . Sağlıklı kişilerde, 300 mg/gün’den fazla alınan kafeinin, diürezi akut olarak artırdığı, beraberinde kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve klor atımını da artırdığı belirlenmiştir. Kafein aynı zamanda midenin asit salgısında da artışa neden olmaktadır. Kafein içeren içeceklerin tüketilmesiyle bireylerin su alımını arttırmaları gerekmektedir.

Fazla miktarda kafein tüketimi söz konusu olduğunda; kafeninin diüretik (idrar söktürücü) etkisinden dolayı, özellikle operasyon sonrası erken dönemde dehidratasyon (vücutta sıvı kaybı) görülebilir.

Kafein aynı zamanda  yemek borusu alt kas tonusunu gevşettiği için reflü şikayetlerinde artma ve buna bağlı olarak rahatsızlık hissinde artış olabilir.

Bariatrik cerrahi öncesi eğer kafein tüketimi gün içinde 300 mg’dan fazlaysa, operasyon öncesi dönemde kafein tüketimini azaltınız. Ameliyat sonrası kafein alışkanlığınızı kısıtlamakta sorun yaşıyor ve şikayetleriniz oluyorsa doktorunuza ve diyetisyeninize danışınız. Bu gibi durumlarda  decafe (kafeinsiz) kahve, menengiç ve benzer alternatif içeceklerden kontrollü şekilde tüketmeniz planlanabilir.

Kafein kullanımı ameliyat sonrası kontroller ve klinik duruma göre kişiden kişiye  değişiklik gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın