Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman Oruç Tutulabilir?

seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman Oruç Tutulabilir?

Obezite cerrahisi hastalarının az miktarlarda, daha sık öğünlerle beslenmeleri gerekmektedir. Uzun süreli aç kalmak, iftarda kişinin bir anda büyük miktarda yeme isteği duymasına neden olabilir. Bu ise kusmalara, dehidratasyona, yetersiz ve karbonhidrat ağırlıklı besin alımına yol açabilir. Sıvı dengesinin korunmasının çok önemli olduğu bu dönemde yeterince sıvı alınmaması sağlığı olumsuz yönde etkiler.

 Ayrıca iftarda yenilen yemeklerde şekerlemeler veya kızartmalı yiyecekler uzun süreli açlıktan sonra dumping sendromu yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca bariatrik cerrahi geçiren hastaların mide hacimlerinin küçük olması ramazanda kısıtlı süre zarfında yemek yemede zorluk yaşamasına neden olabilir. 

Bu sebeple obezite cerrahisi sonrasında ilk 12 ay oruç tutmayı önermiyoruz. Ancak; ikinci yıldan sonra beslenme düzeninin iyileşmesi ve oturmasıyla birlikte doktorunuza danışarak oruç tutulabilir.

Peki Bariatrik Cerrahi Hastaları Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmelidir?

Oruç tutarken hem obezite ameliyatı geçirmiş kişilerin hem de diğer oruç tutan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli kural birden bire aşırı ve hızlı biçimde besin alımından kaçınmaktır. İftar ve sahurda tek öğünde çok besin tüketmek yerine ara vererek ikişer öğün şeklinde yemek çok daha sağlıklı ve doğru olacaktır.

Günlük su ihtiyacı iftar ve sahur arasında karşılanmalı, sürekli ve  azar azar su içerek midenizi de yormadan yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır.

Öğün atlanmaması gerekmektedir. Geceden yiyip yatmak ya da sahurda
yalnızca su içip yatmak çok yanlış bir beslenme biçimidir. Sahura mutlaka kalkılmalı ve sahur öğünü için yeterli , uzun bir zaman ayırarak yavaş yavaş, aralıklarla yemek yenmeli ve sahurda yeterli sıvı mutlaka alınmalıdır.

Protein Alımı Çok Önemli!

Yapılan çalışmalarda ramazan ayında bariatrik cerrahi geçirmiş  hastaların protein alımının yaklaşık %40 oranında azaldığı tespit edilmiştir. 

Bariatrik cerrahi operasyonu olmuş kişilerin yeterli protein almaları ve katı-sıvı dengesinin korunması ve sürdürülmesi  son derece mühimdir. İftarda ve sahurda mutlaka proteinden zengin gıdalar içeren öğünler  tercih edilmelidir.  İftarda et, tavuk, balık, hindi gibi yüksek proteinli gıdalar , sahurda ise yumurta, peynir, süt, yoğurt gibi daha hafif gıdalar ile protein ihtiyacı karşılanmalı, kan şekerini dengelemek için öğüne mutlaka karbonhidrat da eklenmelidir.

Yorumlar kapatıldı.