Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
seo izmir
Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

Obezite cerrahisi geçiren hastalarda  saç dökülmesi, sıkça görülen bir sorundur. Bu durum bariatrik cerrahi hastalarının %40 ında görülen bir durumdur. Obezite cerrahisi sonrası yaşanan saç kaybı telogen effuvium olarak isimlendirilir. Bu evre Normal saç döngüsünün bir türüdür. Bebeklerde görülen saç dökülmesi ile aynı özellikte olan hastalardaki bu tür saç dökülmesi genellikle 6 ay gibi bir sürede kendiliğinden geçer.

Saç dökülmesinin sebepleri arasında stres, düşük protein alımı, travma, karaciğer hastalıkları, hipotiroidi, kronik demir yetersizliği ,anoreksiya, ağır metal zehirlenmeleri, aşırı A vitamini alımı, genetik faktörler, çevresel faktörler, hastalık ve malnutrisyon ( kötü beslenme) sayılabilir.

Bariatrik cerrahi geçiren bireylerde görülen saç dökülmesi ise genellikle hastaların gereken besin ve vitamin ihtiyacını yeterli miktarda alamadıklarından dolayı ortaya çıkar. Burada bahsettiğimiz durum genel vitamin eksikliği değildir. Operasyon sonrasında besin ve kalorilerin emilimi konusunda yaşanan ani değişimlerdir. Yaşanan bu ani değişiklik hastanın vücudunda şok etkisi yaratarak saç dökülmesinin yaşanmasına neden olur.

Kilo kaybı amacı ile yapılan her türlü cerrahi müdahale, diyetisyenin planladığı beslenme planına  uyulmadığı takdirde protein ve demir eksikliğine yol açabilir. Bu sebepten ötürü saçlar daha  ince ve zayıf  büyür ve kopmalara neden olarak dökülmeye başlar. Bariatrik cerrahi ameliyatı hormonal değişikliklere yol açtığı için, saçları da etkiler. Hasta  ideal kilosuna ulaştığında hormonları da düzene girer.

Peki Saç Dökülmesi Ne Zaman ve Ne kadar Süre Yaşanır?

Obezite cerrahisi sonrasında saç dökülmesi 3-6 ay gibi bir süre içinde görülmeye başlanır. Bu durum bireyden bireye değişkenlik gösterebilmektedir. Ameliyat sonrası sürece göre yaklaşık 12-18 ay sonra hastalar ideal kilolarına yaklaştıkça ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı olarak benimsediklerinde saçlar önceki güçlü hallerine kavuşarak dökülmeleri yavaşlar ve durur. Gastrik By-pass gibi operasyonlarda, saç dökülme riski diğer ameliyatlara göre daha çoktur.

Saç Dökülmesini Tamamen Engellemek Mümkün müdür? 

Genel olarak saç dökülmesi tek bir besin öğesi eksikliğine bağlı olmayıp, birden fazla vitamin, mineral ve protein eksikliği bu sorunun ortaya çıkmasında etkendir. Ameliyat sonrası kadınlar 60 gram / gün , erkekler 80 gram / gün protein almaya özen göstermelidirler. Operasyon sonrası süreçte tüketebildiğiniz gıda çeşitliliği skalasında günlük almanızgerken proteini nasıl tamamlayacağınızı diyetisyeninizden yardım alarak yapmalısınız.

Obezite cerrahi operasyon geçirmiş kimseler ameliyat sonrasında yaşanabilecek sorunları tamamen engellemek çok zor fakat mümkün mertebe azaltmak için cerrah ve diyetisyenin verdikleri beslenme planına eksiksiz uyarak gerekli vitaminleri düzenli almalıdırlar. Bu tavsiyeler sağlıklı kilo vermek ve ideal vücuda ulaşmak için son derece önem arz etmektedir.

Paniğe kapılıp, strese girmemek gereklidir. Obezite cerrahisinin verdiği stres sebebi ile yaşanan saç dökülmesi normaldir.Kilo verme süreci sona erdiğinde saçlar eski gücüne kavuşacaktır. Sabırlı olmak , doktorunuzun ve diyetisyeninizin verdiği tüm önerilere tam şekilde uymak gerekmektedir.

Yorumlar kapatıldı.