image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Obezite cerrahisi; morbid obeziteyi gidermek amacı ile yapılan, diyet, davranış değişikliği, spor vb. diğer kilo verme yöntemlerinde başarısız olmuş kişilere uygulanan cerrahi müdahalelerin tamamına verilen isimdir ve tıpta “bariatrik cerrahi” olarak tanımlanmaktadır.. Bariatrik cerrahi bugünlerde, morbid obez hastalarda kilo kaybının sürdürülebilmesinde en etkili yöntemlerden birisidir. Teknolojinin ilerlemesiyle ve yeni yöntemlerin gelişmesiyle günümüzde yapılan obezite ameliyatlarının başarı oranı oldukça yüksektir.

 Bariatrik cerrahide sürdürülebilir kilo kaybının oluşması, yaşam kalitesinin iyileşmesi, obezitenin neden olduğu komplikasyonların azaltılması ve düşük mortalite(ölüm) oranının sağlanması hedeflenir. Bu hedeflere ulaşabilmek için de ameliyat öncesi hastanın, bariatrik cerrahi ekibi tarafından; beslenme alışkanlıklarının, beslenme ve klinik durumunun çok iyi değerlendirilmesi, yeme davranış bozukluklarının tespiti için psikolojik bir değerlendirmeden geçirilmesi ve içerisinde diyetisyenin de bulunduğu ekiple birlikte bir ömür boyu takip edilmeleri gerekmektedir. 

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

  • Doktor ve diyetisyen kontrolünde uzun süre diyet ve egzersiz yaptığı halde sürdürülebilir ağırlık kaybında başarısız girişimlerin olması,
  • Vücut kitle indeksi(VKİ) 40’tan büyük olan ve komorbid(yandaş) bir hastalığı bulunmayan,
  • Vücut kitle indeksi(VKİ) 35’ten büyük olan ve hipertansiyon, şeker gibi ek hastalığı olan,
  • Hastanın postoperatif bakım sürecine bağlı kalacağına, besin destekleri dahil olmak üzere önerilen besinlere ve tıbbi tedaviye mutlak bağlılık göstereceğine dair beklentiyi karşılaması,
  • Kontrol edilemeyen ciddi psikaytrik hastalık durumunun bulunmaması,
  • Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının olmaması,
  • Obeziteye neden olabilecek, geri dönüşümlü olan endokrin ve diğer bozuklukların olmaması dahilinde kişiler için obezite cerrahisi uygundur.

Paylaş